Konferencia mala za cieľ poskytnúť svojim členom, finančným manažérom, ako už tradične, dôležité informácie k príprave a zostavovaniu trojročného rozpočtu na roky 2022 -2024.
Nosnou témou, ktorá sa prelínala aj v prednáškach pozvaných odborníkov, bolo upriamenie pozornosti na projekty Plánu obnovy a odolnosti SR a na Partnerskú dohodu na roky 2021 -2027. Obidva koncepty, ako Plán obnovy, tak aj Partnerská dohoda 2021 - 2027, zahŕňajú projekty a výzvy, prostredníctvom ktorých sa má podporiť reštart ekonomiky a rozvoj regiónov aj v rámci miestnych samospráv. Táto masívna finančná podpora bude klásť vysoké nároky na odbornú pripravenosť komunálneho manažmentu, ekonómov nevynímajúc.
Finanční manažéri si plne uvedomujú, že zo svojich postov budú riadiť komplexnú finančnú stratégiu nielen v rámci projektov. Financovanie, plynulosť finančných tokov, ako aj všetky súvisiace činnosti, ktoré v najbližších 6 rokoch budú v rádovo násobkoch disponibilných finančných zdrojov voči doterajším objemom.
V čase, kedy obce a mestá predkladajú návrhy rozpočtov pre roky 2022 – 2024 zástupkyňa ministerstva financií Jana Masaryková, v spolupráci s Jozefom Mikšom uviedla východiská tvorby rozpočtov miest a obcí na roky 2022 – 2024, podložené medziročnými vývojovými radmi najdôležitejších rozpočtových ukazovateľov.
V nadväznosti na informácie MF SR pokračoval k aktuálnym otázkam financovania miest a obcí Ladislav Adamovič zo ZMOSu. Podrobne rozobral aj pripravované legislatívne zmeny, vrátane stanovísk, ktoré k návrhom zmien ZMOS predkladal v pripomienkovom konaní.
Ako MFSR, aj ZMOS vo svojom vystúpení reagovali na Plán obnovy, a to konkrétne uvedením disponibilných finančných zdrojov podľa jednotlivých oblastí, v rámci ktorých môžu samosprávy predkladať svoje projekty.
Únia miest Slovenska prostredníctvom poradkyne pre komunikáciu klimatickej krízy Daniely Piršelovej zdôraznila dôležitosť riešenia klimatickej agendy v mestách, s cieľom budovať zelené, udržateľné a bezpečné mestá. Postoj ÚMS ku klimatickej téme, ale v širších súvislostiach prezentovala výkonná viceprezidentka Jana Červenáková. Poukázala na potrebu komplexného
prístupu ku klimatickým zmenám, s víziou cieľa, ktorý chceme dosiahnuť, s rešpektom ku geografickým osobitostiam územia, s akcentom na potrebu spolupráce.